You are currently viewing ACȚIUNI SOCIAL-FILANTROPICE ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

ACȚIUNI SOCIAL-FILANTROPICE ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

       

   Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit NIFON, luni, 21 noiembrie 2016, o familie aflată în nevoie, cu doi copii, care au suferit interventii chirurgicale la ochi, au primit prin intermediul Parohiei Fierbinți, din partea unor creștini generoși din parohie, jucării, haine, mâncare și obiecte electrocasnice. De asemenea, marți 22 noiembrie 2016, parohiile: Ragu, Uliești, Mânăstioara, Broșteni, Croitori, Jugureni, Vișina I și Vișina II au organizat o colectă pentru ajutorarea familiei unui credincios din Comuna Uliești, Satul Ragu, a cărei casă a fost mistuită de flacări, iar suma colectată, alături de sprijinul oferit de Centrul Eparhial, a fost utilizată pentru achiziționarea de materiale de construcții.
   Acest tip de acțiuni social-filantropice vor continua în perioada următoare, cu ajutorul unor creștinii generoși care doresc să fie alături de semenii lor aflați în necaz și nevoie, ca pildă a iubirii creștine milostive.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI