You are currently viewing ACȚIUNI SOCIAL-FILANTROPICE RECENTE ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

ACȚIUNI SOCIAL-FILANTROPICE RECENTE ÎN ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI

               

 

   Marți, 26 septembrie 2017, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, preoții de la parohiile Brezoaia și Brezoaiele, din comuna Brezoaiele, au oferit, prin bunăvoința solidară a credincioșilor lor, în urma unei colecte, suma de 11.412 lei, unui tânăr din localitate, care suferă de o boală gravă, pentru tratament de specialitate.
   În aceeași logică solidară a iubirii creștine, preoții si credincioșii de la Parohia Sf. Arhangheli din Târgoviște, împreună cu Centrul eparhial au ajutat o familie din această parohie pentru refacerea casei, cu o importantă sumă de bani. De asemenea, la Parohia Glogoveanu, preotul, alături de credincioși, împreună cu Centrul Eparhial au oferit ajutor financiar pentru achiziționarea de materiale de construcție, unui enoriaș căruia focul i-a mistuit casa.

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTE