You are currently viewing PELERINAJUL LA MOAȘTELE SFÂNTULUI IERARH NIFON DE LA TÂRGOVIȘTE A CONTINUAT LA DIFERITE MÂNĂSTIRI

PELERINAJUL LA MOAȘTELE SFÂNTULUI IERARH NIFON DE LA TÂRGOVIȘTE A CONTINUAT LA DIFERITE MÂNĂSTIRI

      

    

    

 

 

 

   Foarte mulți credincioși de la numeroase parohii din Eparhia noastră, în continuarea pelerinajului, din ziua de 11 august 2018, de la moaștele Sfântului Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului și Mitropolitul Țării Românești, care se află în Catedrala din Târgoviște, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, au vizitat mânăstiri din Eparhia noastră sau din vecinătate.

   Ca în fiecare an, aprofundând spiritul pelerinajului și continuând atmosfera de rugăciune și meditație, credincioșii de la parohiile din Arhiepiscopia noastră au dus bucuria duhovnicească a participării la pelerinajul de la Târgoviște la mânăstiri din Eparhia noastră și din vecinătate pe care le-au vizitat și au dus solia binecuvântării marii sărbători. Astfel, au fost vizitate mânăstirile: Dealu, Stelea, Viforâta, Nucet, Bunea și Cota 1000, dar și mânăstiri din vecinătatea Eparhiei noastre.

   Dintre parohiile care au participat, amintim numai câteva din ele: Ghimpați, Potlogi II, Urziceanca, Corbii Mari, Crețu, Slobozia moară, Boteni, Potlogi I, Dârza, Crovu, Conțeștii de Jos, Niculești, Vlăsceni, Ghimpați, Butimanu, Crevedia I, Crevedia Lac, Călugăreni, Finta, Speriețeni, Cuparu, Bădulești și Crângurile de Sus.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI