You are currently viewing PROFESORI DE TEOLOGIE PROMOVAȚI ÎN FUNCȚII DE CONDUCERE ALE UNIVERSITĂȚII ”VALAHIA” DIN TÂRGOVIȘTE

PROFESORI DE TEOLOGIE PROMOVAȚI ÎN FUNCȚII DE CONDUCERE ALE UNIVERSITĂȚII ”VALAHIA” DIN TÂRGOVIȘTE

Pr. Prof. univ. dr. Marian Vîlciu, Decanul Facultății de Teologie și Științele Educației, a fost numit Prorector al Universității Valahia din Târgoviște, iar Pr. Prof. univ. dr. Florea Ștefan, Prodecan al aceleași Facultăți preia atribuțiile de Decan, până la organizarea concursului de selecție din luna aprilie a acestui an.

Pr. Prof. univ. dr. Marian Vîlciu a fost Decan al Facultății de Teologie și Științele Educației în perioada 2012-2024.  Este doctor în Teologie al Universității din București (2006), master în Teologie (1997) și licențiat în Teologie al aceleași instituții (1996), precum și absolvent la Seminarului Teologic din București (1992). Este conducător de doctorat în cadrul Școlii doctorale din cadrul Universității ”1 decembrie 1918” din Alba Iulia (2018).

Pr. Prof. univ. dr. Florea Ștefan a fost Prodecan al Facultății de Teologie și Științele Educației în perioada 2001-2024. Este doctor în Teologie al Universității din ”Lucian Blaga din Sibiu” (2003), absolvent de studii postuniversitare în cadrul Institutului de Studii Ecumenice de pe lângă Consiliul Mondial al Bisericilor de la Geneva (1997) și licențiat în Teologie al Universității din București (1993) și al Facultății de Științe Juridice, Social-Politice și Administrative a Universității ”Valahia” din Târgoviște, precum și absolvent la Seminarului Teologic din București (1989). A fost director al Seminarului Teologic ”Sf. Ioan Gură de Aur” din Slobozia (1997-2000) și Consilier Cultural și Comunicații media al Episcopiei Sloboziei și Călărașilor (1998-2001).  Este conducător de doctorat în cadrul Școlii doctorale din cadrul Universității ”1 decembrie 1918” din Alba Iulia (2018).

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI