You are currently viewing PUTEREA CREDINȚEI ELIBEREAZĂ DE TIRANIA CELUI RĂU – SLUJIRE ARHIEREASCĂ LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

PUTEREA CREDINȚEI ELIBEREAZĂ DE TIRANIA CELUI RĂU – SLUJIRE ARHIEREASCĂ LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

  

   Duminică, 21 octombrie 2018, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, însoțit de Părintele Vicar Eparhial, preoți și diaconi, precum și numeroși credincioși, a săvârșit Sfânta Liturghie, în istorica Catedrală munteană.
   În cuvântul său, Înaltpreasfinția Sa a vorbit despre minunea vindecării demonizatului din ținutul Gherghesenilor de către Mântuitorul Hristos, tema evanghelică a acestei duminici, arătând că preocuparea față de valorile spirituale trebuie să fie primordială în viața omului, deoarece cele sufletești trebuie să aibă prioritate înaintea celor materiale.
  Înaltpreasfinția Sa a vorbit apoi despre realitatea existenței răului în lume, despre modalitatea concretă în care el este prezent în viața noastră, prin minciună, calomnie și înșelăciune, precum și despre mijloacele spirituale de vindecare și de eliberare de puterea celui rău, prin puterea credinței, cu ajutorul harului dumnezeiesc care purifică, vindecă și eliberează.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI