You are currently viewing RUGĂCIUNEA SMERITĂ DESCHIDE PORȚILE CERULUI – SLUJIRE ARHIEREASCĂ LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

RUGĂCIUNEA SMERITĂ DESCHIDE PORȚILE CERULUI – SLUJIRE ARHIEREASCĂ LA CATEDRALA DIN TÂRGOVIȘTE

        

       

   În prima duminică a Triodului, în ziua de 09 februarie 2020, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, însoțit de preoți și diaconi, cu participarea a numeroși credincioși, a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala din Târgoviște.

   Cu acest prilej, Mitropolitul Nifon a hirotonit întru diacon, pe seama Parohiei Broșteni, pe tânărul absolvent al Facultății de Teologie și Științele Educației din Târgoviște, Ichim Alexandru.

   Înaltpreasfinția Sa a aprofundat, în cuvântul său, Parabola Vameșului și a Fariseului, evidențiind cele două tipologii existențiale, legate de mândrie sau de smerenie și arătând că rugăciunea autentică, care deschide porțile cerului, este cea făcută cu inima înfrântă și smerită. Înaltul Ierarh a evocat roadele smereniei pentru viața personală și comunitară, arătând că acestea sunt singurele care poate susține viziunea creștină asupra civilizației ce are ca principiu fundamental iubirea.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI