You are currently viewing SOLIDARITATE CU APROAPELE AFLAT ÎN NEVOIE

SOLIDARITATE CU APROAPELE AFLAT ÎN NEVOIE

Prin intermediul Sectorului Social-Filantropic, joi, 12 august 2021, Arhiepiscopia Târgoviștei, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, alături de Direcția de Asistență Socială a Municipiului Târgoviște, a ajutat doi frați cu vârste de 47 și 49 ani, aflați în situație de risc, cu materiale pentru curățenie și obiecte sanitare (vopsea, chiuvetă de bucătărie cu mască, vas de toaletă cu bazin, linoleum, cadă, chiuvetă baie), în vederea efectuării lucrărilor de igienizare a locuinței.

Imobilul în care aceștia locuiesc nu este racordat la rețeaua de gaze, mobilierul existent se afla în stare de degradare, fără paturi, iar grupul sanitar nu putea fi folosit deoarece era într-o stare de deteriorare avansată.

Această acțiune îndeamnă la solidaritate în sprijinirea altor cazurilor similare.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI