You are currently viewing ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI – EXAMEN DE CAPACITATE PREOŢEASCĂ, SESIUNEA DE TOAMNĂ 2021

ARHIEPISCOPIA TÂRGOVIȘTEI – EXAMEN DE CAPACITATE PREOŢEASCĂ, SESIUNEA DE TOAMNĂ 2021

Marți, 21 septembrie 2021, Arhiepiscopia Târgoviştei organizează, sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon, examenul de capacitate preoţească, sesiunea de toamnă, pentru licenţiaţii și masteranzii în teologie, specializarea Teologie – Pastorală, fii duhovniceşti ai Eparhiei noastre, ce îndeplinesc toate condițiile canonice în vederea hirotoniei.

Înscrierea candidaţilor va avea loc până la data de 17 septembrie 2021, la Secretariatul Centrului eparhial.

În ziua de 20 septembrie 2021 va avea loc testarea psihologică, începând cu ora 9,00, la Centrul eparhial. Proba scrisă a Examenului de capacitate preoţească va avea loc în ziua de marți, 21 septembrie 2021, la ora 8,00, iar cea orală, în aceeaşi zi, de la ora 10,00, ambele la sediul Arhiepiscopiei Târgoviştei.

Toate informaţiile despre actele necesare pentru înscriere şi tematica pentru examen se pot găsi la avizierul Centrului eparhial, precum şi pe site-ul Arhiepiscopiei Târgoviștei, la paginile: https://arhiepiscopiatargovistei.ro/info-utile/actele-necesare-dosarului-pentru-sustinerea-examenului-de-capacitate-preoteasca și https://arhiepiscopiatargovistei.ro/info-utile/tematica-pentru-examenul-de-capacitate-preoteasca.

 

BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI